تصفيه پساب

فاضلاب چیست و چگونه تصفیه می شود؟
تصفيه آب و فاضلاب
تصفيه پساب چیست

تركيب فاضلاب
در فاضلاب تقريبا 9/99 درصد آب و حدود يك دهم در صد مواد جامد وجود دارد كه قسمتی از آن مواد آلي و قسمت ديگر مواد معدني جامد به حالت محلول يا معلق در آب مي باشند. بوي نامطبوع فاضلاب نیز اغلب به علت مواد آلي موجود در آن مي باشد. اين مواد بيشتر قابل تجزيه ميكروبي هستند و بعضا تجزيه ميكروبي منجر به توليد بوي نامطبوع مي شود. علاوه بر مشكل توليد بو فاضلاب هاي دريافت كننده مدفوع انساني و حيوانات زنده در بردارنده زيستوارك هاي بيماري زا هستند كه از نظر آلودگي محيط به ويژه منابع آب و خاك فوق العاده اهميت دارند. طبق پژوهش هاي انجام شده هر گرم مدفوع حدود يك بيليون عدد اشريشياكلي، حدود 2/2 x 107 عدد استرپتوكوك مدفوعي و مقادير قابل توجهي اسپوركلستريديوم پرفرنجس و انواع موجودات زنده بيماري زاي ديگر نيز در بردارد. اگرچه مقدار مدفوع انسان درجوامع و نژادهاي مختلف، متفاوت است ولي ميانگين يكصدگرم براي هر فرد بالغ مقداري است كه اغلب محققين بر آن اتفاق نظر دارند.

انواع ماشین آلات معدنی

انواع ماشين الات معدن و کاربرد آنها

 سرند آبگیری Desander Screen (EVO Wash)

سرند آبگیر (خشک کن) Dewatering Screen

سرند شستشو  Dewatering Sander

تیکنر   Thickener


تراکتورها و بولدوزرها
تراکتور از مهم ترين ماشين الات راهسازي و معدنی و ساختمان سازيست که داراي کاربردهاي زیادی ست

در وحله اول هدف اوليه تراکتور به جلو راندن و يا کشيدن اقسام بارها مي باشد بر روي تراکتور انواع لوازم مکانيکي را ميتوان نصب کرد

لوازمي من جمله : بيل هاي مکانيکي ريپرها , تيغه هاي بولدوزر ,دکل هاي لوله گذار , کج بيل ها , نهرکن ها و ...به علاوه  تراکتور استفاده هاي ديگري دارند نظير کشيدن اسکريپر واگن و....
معمولا تراکتورها از موتورهاي ديزل که معمولا توربو شارژ می باشند نيرو مي گيرند و در انواع استاندارد و دنده اتوماتيک موجود می باشند همچنين کنترل آنها به صورت کنترل هيدورليک و دنده اتوماتيک است. تراکتورها در دو نوع کلي چرخ زنجيري و چرخ لاستيکي مي باشند .

سیکلون

سیکلون ها :

سیکلونها هم در شکل و هم در اساس مانند هیدروسیکلون هستند، تنها تفاوت بین آنها در نوع سیال است که در این جا، به جای آب از هوا برای حمل ذرات استفاده می شود.
حدود 500  200 دور در دقیقه م یچرخد، ریخته می شود. در اثر حرکت چرخشی صفحه روی
ذرات، یک نیروی گریز از مرکز ایجاد م یگردد که در نتیجه، ذرات از روی صفحه خارج شده، با جریان هوا که توسط یک سری پروانهٔ در مسیر بسته به وجود می آید، روبه رو می شوند.

هیدروسیکلون

هیدروسیکلون


بنابر یک اصل قدیمی مهندسی، دستگاه هایی که قسمتهای متحرک کمتری داشته باشند، با صرفه تر و قابل اعتمادتر هستند. سیکلون ها شاید یکی از بهترین مظاهر این اصل باشند. در نیم قرن اخیر استفاده از سیکلون چه در صنعت متالورژی و چه در کانه آرایی روز به روز بیشتر شده است.
سیکلون به طور خلاصه، از یک بدنهٔ مخروطی شکل که در قسمت فوقانی به استوانه ای تبدیل می شود، تشکیل یافته است. بار توأم با آب با فشاری که توسط یک پمپ تأمین م یشود از یک مجرای جانبی، وارد قسمت استوانه ای سیکلون شده، حول استوانهٔ مرکزی می چرخد. ذرات سنگین از انتهای پایینی دستگاه خارج شده، ذرات سبک همراه با آب از استوانهٔ مرکزی و از قسمت بالایی دستگاه خارج می گردد.

شن وماسه قسمت دوم

شن وماسه

قسمت دوم

جنس شن وماسه،بزرگی دانه های شن و ماسه و .....
شکل هندسی دانه: بهترین وباربرترین شکل دانه از نظر هندسی برای مصرف در بتن شکل نزدیک به کره است وهر قدرشکل به صفحه نزدیک تر باشد ویا دراز باشد نامطلوب بوده وقطعه ریخته شده با آن ازمقاومت کمتری برخوردار می باشد به همین دلیل مجموع دانه های دراز و پهن مورد مصرف دربتن نباید از 15 درصد مجموع شن وماسه بیشتر باشد .
دانه های پهن به دانه های گفته می شود که ضخامت آن از 6/0معدل سوراخهای دواکلی که این دانه بین آن ها قرار می گیرد کمترباشد
دانه های دراز به دانه های گفته می شود که طول آن از 8/1 معدل سوراخهای دوالکی که این دانه بین آن ها قرار می گیرد بیشترباشد

شن و ماسه

شن و ماسه

ماسه بادی چیست؟

 انواع شن و ماسه

شن و ماسه : مواد بدون سيمان و مجزائي هستند که از متلاشي شدن طبيعي سنگهاي سطح زمين حاصل مي شوند. با وجود اينکه اين مواد در سطح زمين هميشه با هم يافت مي شوند ولي در نوع و دانه بندي با هم تفاوت هائي دارند. بطور کلي طبق تعريف (ASTM) American secialy fortedeting Material
ماسه (Sand) : عبارت است از مواد زاويه داري که از سايش و خرد شدن طبيعي سنگها حاصل شده و دانه هاي آن از الک شماره 8/3 اينچ و تقريباً تماماً از الک شماره 4 يا 76/4 ميليمتر عبور نمايد و يا اينکه تماماً روي الک شماره 200 مش باقي بماند.
شن (Gravel) : عبارتند از مواديکه بطور طبيعي از سايش و خرد شدن سنگها حاصل شده و غالباً روي الک شماره 4 يا 76/4 ميليمتر باقي بماند و تماماً از الک شماره 2/1 (2) اينچ عبور نمايند.
بطور کلي در کارگاه هاي توليد شن و ماسه دو نوع شن و ماسه توليد مي شود :
1-شن و ماسه طبيعي که مستقيماً از سرند کردن و شستن و دانه بندي مخلوط شن و ماسه طبق نياز مصرف کننده تهيه مي شود که دانه هاي طبيعي دارند.
2-شن و ماسه شکسته که از خرد کردن قطعات بزرگ سنگ (Over Size) درون سنگ شکن و شس مح محلهای مصرف شن وماسه در ساختمان

وضعيت عملياتي تيكنر

در این مقاله به توضیح وضعيت عملياتي تيكنر می پردازیم:

با توجه به اينكه كنسانتره نهايي بخش فلوتاسيون به صورت دوغابي با درصد جامد %21 مي باشد و اینکه كنسانتره مورد استفاده در كارخانه ذوب میبایست درصد رطوبتي كمتر از %8 داشته باشد.لذا با انجام عمليات طي دو مرحله آب گيري درصد جامد را از %21 به %91 مي رسانند و چون آب در اين كارخانه از اهميت ويژه اي برخوردار می باشد. ضروري ست كه اين مرحله از عمليات درهمين ناحيه انجام گيرد.براي رسيدن به اين هدف از دو دستگاه يكي فيلتر فشار و ديگري تيکنر كنسانتره  استفاده مي گردد در تيكنر كنسانتره كه يك تانك بزرگ به قطر 12متر می باشد ،بااستفاده از مواد جمع كننده (flocculant)ذرات جامد موجود در دوغاب را رسوب داده واز ته تيكنر بيرون مي كشند و آب سرريز تيكنر را با استفاده از ناوداني كه بالاي اين تيكنر نصب شده است جهت استفاده مجدد در فرايند انتقال ميدهند و محصول ته ريز كه داراي درصد جامدي معادل %60 مي باشد به فيلتر فشار منتقل شده كه فيلتر فشار درصد جامد را به %91 مي رساند.

کلاریفایر

مقدمه

بازيافت آب در کارخانه هاى فرآورى غالبا امرى اجتناب ناپذير است . به ویژه در مواردى که کارخانه در منطقه اى کم آب واقع شده باشد، جلوگيرى از هدر رفتن آب به منظور بازيابى و همچنين جلوگيرى ازآلودگى محيط و اتلاف عناصر اهميت بسزايى دارد. با توجه به این که اکثر روش های کانه آرایی در محیطی صورت می گیرد که محتوی مقدار قابل توجهی آب است. در این صورت محصول پرعیار شده ی نهایی به صورت پالپ خواهد بوده که گاهی نیز بسیار رقیق است و باید با آبکشی کردن آن (یعنی جدا کردن جامد از مایع) رطوبت آن را تا اندازه ای کاهش داد تا آن را برای حمل یا انجام دیگر فعالیت های صنعتی آماده کرد. در بیشتر موارد قسمت عمده ی آب همراه با باطله خارج می شود بنابراین به منظور انبار کردن باطله، جلوگیری از آلوده شدن محیط توسط آب همراه با ماده ی معدنی، بازیابی و استفاده ی مجدد از آب؛ جدا کردن آب موجود در باطله از دانه های جامد ضروری است.

در مراحل مختلف آرایش مواد معدنی نیز ممکن است آبکشی کردن جزئی پالپ به منظور تنظیم غلظت آن لازم باشد. همچنین در برخی از روش های آرایش، مانند روش های هیدرومتالورژی نیز پس از انحلال کانی یا عنصر مورد نظر در حلال مورد استفاده، جدا کردن فازهای جامد باقیمانده، از محلول غنی شده لازم است.

تماس با ما

دفتر مرکزی:
8615 3449 - 026
8616 3449 - 026
همراه:
7775 116 - 0912

شرکت سامیکا

شرکت سامیکا در زمینه‎ی تولید تجهیزات فرآوری شن و ماسه، طراحی مدار فرآوری و ارائه ی مشاوره‎ی فنی، فعالیت خود را آغاز می‎نماید. این شرکت با بکارگیری فناوری های نوین و با تکیه بر توان فنی کارشناسان و مهندسین ایرانی، تمرکز خود را بر ماشین‎آلات شستشو و آبگیری شن و ماسه ... ادامه مطلب